Tamprost MR Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri nedir, nasıl kullanılır İlacı Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

İlacın etken maddesi Tamsulosin hidroklorür’dür. Tamprost MR Kapsül, prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek, iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi), aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış
kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrarın damla damla gelmesi, gerek gece gerekse gündüzleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

TAMPROST MR KAPSÜL

HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
Prostat ve mesane boynundaki kasları gevşeterek , iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde idrar yapımını kolaylaştıran bir ilaçtır.
İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat rahatsızlığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
Eğer ağır karaciğer hastalığınız ya da ortostatik hipotansiyon rahatsızlığıınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya prostat kanseri iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma gibi bir durumunuz var ise bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
İlacı kullanımınız sırasında yan etki olarak peniste istenmeden ortaya çıkan, uzun süren ve ağrılı olan sertleşme durumu gözlendiğinde, mutlaka doktorunuza başvurunuz. Eğer bu durum tedavi edilmezse kalıcı sertleşme bozukluklarına yol açabilir.
Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
Bu ilacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Eğer araç kullanacaksanız ya da uyanık olmayı gerektiren bir aktivite yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
TAMPROST MR KAPSÜL’ÜN

KULLANIM ŞEKLİ

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
İLACIN

OLASI YAN ETKİLERİ

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
Baş dönmesi, bayılma hissi, sersemlik hissi, 4-5 saat süren penis ereksiyonu gibi ciddi yan etkilerde derhal doktorunuzdan yardım alınız.


İlaç Etken Maddesi

Tamsulosin hidroklorür

İlaç Marka İsmi

Tamprost MR Kapsül